با مهمترین ترندهای تکنولوژی در سال ۲۰۲۲ آشنا شوید

تکنولوژی در دهه‌های اخیر زندگی انسان را به طور کامل متحول کرده است. زندگی انسان با وجود تکنولوژی به قدری راحت و آسوده شده است که دیگر بدون کوچک‌ترین حرکت و تنها با استفاده از یک گوشی هوشمند، می‌توانیم خیلی از کارهای خود را انجام دهیم. از این رو است که خیلی از متخصصان بر این باور هستند که تکنولوژی به میدان آمده است تا رنج آدمی را کم کند. در سال‌های پیش رو هم فناوری، در مرکز توجه خواهد بود و تمام تلاش خود را می‌کند که زمین را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کند. ترندهای تکنولوژی در سال ۲۰۲۲ نقش بسیار مهمی در آینده جهان بازی می‌کنند.

در این مقاله تصمیم داریم در مورد ترند های تکنولوژی ۲۰۲۲ صحبت کنیم. می‌خواهیم بدانیم که در سال‌های پیش رو کدام فناوری‌ها قرار است بیشتر دیده شوند و نقش مهم‌تری ایفا کنند. در صورتی که شما هم در این زمینه کنجکاو هستید و می‌خواهید با فناوری‌های روز دنیا آشنا شوید، تا پایان این مقاله با ما همراه بمانید.

ترندهای تکنولوژی در سال ۲۰۲۲

وقتی منابع مختلف را چک کنید و از متخصصان بخواهید که ترند های تکنولوژی ۲۰۲۲ را به شما معرفی کنند، ممکن است با موضوعات و فناوری‌های گوناگونی روبرو شوید ولی شک نکنید که تمام این منابع و افراد روی یک سری از موضوعات و ترندها اتفاق نظر دارند. در ادامه این بخش از مقاله تصمیم داریم به آن دسته از ترندهای تکنولوژی که اکثراً روی آن اتفاق نظر دارند بپردازیم.

 

۱. اتوماسیون (Automation)

اتوماسیون یکی از مهم‌ترین فناوری‌های جهان است که تقریباً در زندگی اکثر انسان‌ها وارد شده و جا خوش کرده است. در سال ۲۰۲۲ و سال‌های بعد از آن، شرکت‌ها تلاش می‌کنند که خیلی از فرایندها و فعالیت‌های خود را خودکار کنند. یکی از ترندهایی که در آینده اسم آن را بیشتر خواهیم شنید، هایپر اتوماسیون است که می‌تواند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و نرم افزار را با هم ترکیب کند و سرعت انجام و کیفیت کارها را بیشتر کند.

 

۲. متاورس (Metaverse)

متاورس از دو واژه متا (فرا) و ورس (مخفف Universe به معنا جهان یا دنیا) ساخته شده و به طور کلی به معنای فرادنیا است. در واقع این فناوری، نوعی دنیای موازی با دنیای فیزیکی ماست ولی مجازی است. همین الآن هم یک بخش‌هایی از آن را در زندگی روزمره خود می‌بینیم. مثلاً زمانی که اسنپ می‌گیریم، می‌توانیم موقعیت کنونی خودرو را روی نقشه ببینیم.

متاورس یکی از مهم‌ترین ترند های تکنولوژی ۲۰۲۲ محسوب می‌شود. مارک زاکربرگ، به خاطر اهمیت همین فناوری بود که اسم مجموعه خودش را از فیس‌بوک به متا تغییر داد. وی بر این باور است که متاورس در پنج تا ده سال اصلی به جریان اصلی جهان تبدیل می‌شود.

 

۳. هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و یادگیری عمیق

هوش مصنوعی، یکی از ترندهای مهم تکنولوژی در سال‌های اخیر بوده ولی رشد و پیشرفت آن متوقف نشده و دارد روز به روز بیشتر می‌شود. در حال حاضر این فناوری بیشتر برای تشخیص تصویر و گفتار، اپلیکیشن‌های مسیریابی، دستیارهای شخصی گوشی هوشمند و غیره معروف است. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۵، بازار هوش مصنوعی تا ۱۹۰ میلیارد دلار رشد خواهد کرد.

فناوری یادگیری ماشین (Machine Learning)، زیرمجموعه هوش مصنوعی است که در تمام صنایع نفوذ کرده و تحولات مهمی ایجاد کرده است. منظور از یادگیری ماشین، الگوریتم‌هایی است که به ماشین‌ها این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به یک برنامه صریح، یک موضوع خاص را یاد بگیرند.

سومین فناوری که در آینده بیشتر دیده خواهد و به یکی از ترندهای تکنولوژی در سال ۲۰۲۲ تبدیل می‌شود یادگیری عمیق (Deep Learning) است. این فناوری، زیرمجموعه یادگیری ماشین است که در آن شبکه‌های عصبیِ مصنوعی می‌توانند طیف وسیعی از اطلاعات را یاد می‌گیرند.

 

۴. بلاک‌چین و فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده (DLTs)

در سال‌های اخیر بلاک‌چین و فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده به یکی از مهم‌ترین ترندهای تکنولوژی تبدیل شده است و این روندها در ده پیش رو هم ادامه خواهد داشت. این فناوری‌ها، ماهیت کسب و کارها را متحول می‌کند و به شرکت‌ها کمک می‌کند که بتوانند دارایی‌های دیجیتال خودشان را مدیریت کنند. بلاک‌چین و فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده می‌توانند کلیه فرایندهای یک کسب و کار را مدیریت کنند و موجب افزایش کیفیت محصولات و خدمات شوند.

 

۵. نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G)

اینترنت نسل پنجم (۵G) یکی از شبکه‌های بی‌نظیر است که باعث می‌شود سرعت انتقال داده تا ۲۰ گیگابایت بر ثانیه افزایش یابد. این فناوری، کار را برای متاورس هم راحت‌تر می‌کند. این فناوری چند سال است که ترند شده است در سال ۲۰۲۲ هم همچنان ترند خواهد ماند. انتظار می‌رود که ۵G، انقلابی بزرگ در زندگی انسان‌ها به وجود بیاورد. پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۴، ۴۰ درصد جهان از شبکه‌های ۵G استفاده کنند.

 

۶. اینترنت اشیاء (IoT)

اینترنت اشیاء هم یکی از ترند های تکنولوژی ۲۰۲۲ است. با این فناوری، خیلی از وسایل و اشیائی که با آن سر و کار داریم با قابلیت اتصال وای فای ساخته می‌شوند؛ به این معنا که قابلیت اتصال به اینترنت و یکدیگر را دارند. اینترنت اشیاء می‌تواند در آینده لوازم خانگی، خودروها و سایر وسایل را دربربگیرد. در روزهای پیش‌رو این فناوری به ما این امکان را می‌دهد که حتی درهای منزل خود را با گوشی هوشمند قفل کنیم، شعله زیر غذا را کم کنیم و درجه وسایل سرمایشی و گرمایشی را کم و زیاد کنیم.

 

۷. کلان داده (Big Data)

کلان داده یا اصطلاحاً بیگ دیتا، یکی از ترندهای تکنولوژی در سال ۲۰۲۲ و سال‌های بعد از آن خواهد بود. این فناوری در حال حاضر در صنایع مختلفی از جمله بانک‌داری، حسابداری و حسابرسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلان داده، دارایی‌های اطلاعاتی یک مجموعه یا سازمان هستند که هم حجم بالایی دارند و هم با سرعت زیادی تولید می‌شوند. این داده‌ها به پردازش نوآورانه با هزینه مناسب نیاز دارند تا بتوان از آن‌ها در بهبود تصمیم‌گیری و اتوماسیون فرایندها کمک گرفت.

 

۸. رایانش ابری و مرزی (Cloud & Edge Computing)

در رایانش ابری، ذخیره‌سازی و پردازش داده در یک مکان مرکزی (معمولاً مرکز داده‌ها) صورت می‌گیرد. در واقع در رایانش ابری، پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها در منبع داده رخ می‌دهد. در تصویر فوق می‌بینید که در رایانش ابری، همه اطلاعات به یک ابر منتقل می‌شود و سپس در آنجا پردازش می‌شود ولی در رایانش لبه یا مرزی، خود منابع هم نقش یک ابر را ایفا می‌کنند. کلمه «مرزی» یا «لبه» هم دقیقاً به معنای توزیع جغرافیایی منابع است.

 

۹. فناوری‌ پاک (Clean technology)

آلودگی‌های زیست محیطی دارد آب، خاک و هوای زمین را از بین می‌برد. تغییرات اقلیمی، تنها یکی از نتایج بی‌احتیاطی بشر در رفتار با منابع طبیعی است. متخصصان برای کاهش پیامدهای زیست محیطی، تصمیم گرفتند روی فناوری‌های پاک کار کنند.

به عنوان مثال شرکت‌ها دارند روی دستگاه‌هایی کار می‌کنند که به جای سوخت‌های فسیلی از سوخت‌های پاک مثل انرژی خورشیدی استفاده کنند. هر چه هزینه استفاده از فناوری پاک، کمتر شود قطعاً استفاده از آن بیشتر خواهد شد.

 

۱۰. انقلاب بیولوژیک (Bio revolution)

انقلاب بیولوژیک با کمک هوش مصنوعی، اتوماسیون و توالی‌یابی DNA می‌تواند به توسعه ژن‌درمانی، داروهای فوق شخصی‌سازی‌شده و دستورالعمل‌های مبتنی بر ژنتیک در غذا و ورزش کمک کند. این فناوری می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر زندگی ما و اقتصاد جهانی بگذارد.

 

۱۱. خودروهای خودران (Autonomous Car)

اتومبیل‌های خودران هم یکی دیگر از ترند های تکنولوژی ۲۰۲۲ هستند. این خودروها طرفداران زیادی دارند و بسیاری از افراد منتظر عرضه این محصول شگفت‌انگیز به بازار هستند. البته یکی از مسائلی که ذهن بسیاری از شرکت‌های سازنده خودروی خودران را درگیر کرده، مسئله ایمنی و حفاظت از جان انسان‌ها است. با عرضه این محصولات، افراد می‌توانند از زمان حضور خود در اتومبیل، بهترین استفاده ممکن را ببرند.

 

۱۲. رایانش کوانتومی (Quantum Computing)

رایانش کوانتومی، نوعی از رایانش (پردازش) است که امکان پردازش حجم زیادی از عملیات محاسباتی را فراهم می‌کند. به زودی رایانش کوانتومی در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال شرکت گلدمن ساکس از عرضه الگوریتم‌های رایانش کوانتومی برای انجام امور مالی در سال‌های آتی خبر داد. کامپیوترهای کوانتومی با افزایش سرعت و کاهش هزینه محاسبات، زندگی انسان‌ها را راحت‌تر کنند.

 

۱۳. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده (VR and AR)

دو مورد از ترند های تکنولوژی ۲۰۲۲، واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) هستند. استفاده از فناوری واقعیت مجازی با استفاده از هدست‌های مخصوص امکان‌‌پذیر است. وقتی شخص، هدست مخصوص را به چشم خود می‌زند، محیطی در برابر چشمان او نمایان می‌شود و او با حرکت سر و گردن خود می‌تواند با این محیط ارتباط برقرار کند. ذهن انسان هم پس از مدتی که در این محیط قرار گرفت، تصور می‌کند که واقعی است. در واقعیت مجازی، کاربر در محیطی قرار می‌گیرد که تمام تصاویر آن مجازی است و توسط کامپیوتر خلق شده است.

واقعیت افزوده هم به هدست نیاز دارد ولی دنیای واقعی پیرامون ما را حفظ می‌کند و یک سری چیزهای مجازی به این دنیا اضافه می‌کند. از این رو است که به این فناوری، واقعیا افزوده گفته می‌شود.

 

۱۴. امنیت سایبری (Cyber Security)

درست است که امنیت سایبری، یک فناوری نوظهور به حساب نمی‌آید و مدت‌هاست که از آن صحبت می‌شود ولی همیشه در حال رشد و پیشرفت است و اخیراً توسعه خوبی را تجربه کرده است. از طرفی تهدیدها هم همواره در حال نو شدن هستند و اگر متخصصان امنیت سایبری، مراقب نباشند، همه چیز به باد خواهد رفت. با توجه به این توضیحات امنیت سایبری، سال‌های سال به عنوان یکی از ترندهای تکنولوژی باقی خواهد ماند.

 

با فعالیت در زمینه ترندهای تکنولوژی، به درآمد دلخواه خود برسید

در این مقاله تلاش کردیم با چند مورد از معروف‌ترین ترندهای تکنولوژی در سال ۲۰۲۲ آشنا شویم. در صورتی که به مباحث فناوری علاقه دارید و می‌خواهید به یک درآمد عالی برسید، سعی کنید در یکی از زمینه‌های فوق کار کنید و به تخصص عالی برسید. آیا تاکنون در مورد زمینه‌های فوق مطالعه داشته‌اید؟ به کدام‌یک از این زمینه‌ها بیشتر علاقه دارید؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را با ما و سایر همراهان باشگاه خلاقیت و نوآوری یونسکو به اشتراک بگذارید.

 

منابع:

Economic Times

World Economic Forum

Simplilearn

 

کلمات کلیدی: ترندهای تکنولوژی در سال ۲۰۲۲ / ترند های تکنولوژی ۲۰۲۲ / ترندهای تکنولوژی

→ خواندن مطلب قبلی

با بهترین نشریات حوزه فناوری و نوآوری آشنا شوید

خواندن مطلب بعدی ←

الگوریتم های اینستاگرام برای جذب مخاطب هدف

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *