اختراع ربات‌گردگیر خودکار صفحه خورشیدی بدست محققان یزدی

محققان دانشگاه یزد ربات‌گردگیر خودکار صفحه خورشیدی اختراع کردند

به گزارش روابط عمومی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه یزد و مجری این طرح گفت: با توجه به نیاز روزافزون استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند خورشیدی برای تولید انرژی، تولید برق فتوولتائیک از سوی صفحه( پنل) های خورشیدی در جهان و ایران رو به گسترش است .

روح الله عزیزی تفتی افزود: از طرف دیگر در کنار توجه به بحث پدافند غیرعامل، توزیع مراکز تولید برق فتوولتائیک در پشت‌بام‌ها می‌تواند ضمن کمک به اقتصاد خانوده ها، هزینه و استهلاک انتقال و توزیع برق در داخل شهرها را به میزان قابل‌توجهی کاهش می دهد.

وی اضافه کرد: آلودگی صفحه ‌های خورشیدی تأثیر بسزایی در کاهش بازدهی و طول عمر آن دارد که در حال حاضر، تمیزکاری صفحه ها با شستشو از سوی انسان انجام می‌شود که این امر با چالش‌هایی مانند فراموشی شستشو یا نیاز به شستشو بعد از هر توفان و گرد و خاک همراه است.

مجری طرح یادشده ادامه داد: به همین علت ربات گردگیر کم‌هزینه برای صفحه های خورشیدی پشت‌بام طراحی و ساخته شد تا عملیات تمیزکاری را به صورت خودکار انجام دهد.
به گفته عزیزی‌تفتی این ربات که با همکاری حمیدرضا احمدی شاپورآبادی دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک، سیدامیرحسین مشتاقیون دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر طراحی و ساخته شد و برای انواع چیدمان‌های صفحه های خورشیدی قابل استفاده است.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه یزد تصریح کرد:  این ربات طوری طراحی شد که در زمان از پیش‌تعیین‌شده به صورت خودکار فعال و عملیات تمیزکاری را به ۲ صورت خشک یاتر انجام می‌دهد.
عزیزی‌ تفتی دستیابی به فناوری ساخت ربات بومی، سادگی استفاده از آن ، هزینه های پایین، تمیزکاری خودکار صفحه ها در بازه‌  زمانی قابل برنامه‌ریزی و کاهش مصرف آب برای تمیزکاری صفحه ها  را از جمله دستاوردهای طرح عنوان کرد.

وی  افزود: با این طرح برای سه نفر به‌صورت مستقیم اشتغال ایجاد شد  و فرآیند ثبت اختراع طرح در حال انجام است.
به اظهار عزیزی تفتی افزایش سطح هوشمندی ربات برای فعال‌ شدن بعد از هر توفان یا گرد و خاک به روش  اقتصادی و بهینه‌سازی ساختار مکانیکی به‌منظور کاهش بیشتر وزن و افزایش سهولت حرکت و کیفیت تمیزکاری از برنامه‌های آتی برای توسعه طرح است.

منبع:ایرنا

→ خواندن مطلب قبلی

این محصول سلامت را به بیماران دیابتی هدیه می‌دهد

خواندن مطلب بعدی ←

نابودی‌ سلول‌های سرطانی با روشی جدید

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *