استفاده از هنر اوریگامی برای تولید محصولات پیشرفته نانو

استفاده از هنر اوریگامی برای تولید محصولات پیشرفته نانو

به گزارش روابط عمومی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران به نقل از نیواطلس، تولید محصولات نانوی تا شونده زمینه را برای تولید باتری‌های ارزان کاغذی، ربات‌های کوچک، ابزار قابل استفاده در حوزه هوافضا و غیره که در واکنش به گرما فعال شوند فراهم می‌کند.

برای ابداع و طراحی محصولات نانو بدین شیوه از نوعی ویژه از فناوری اوریگامی موسوم به کیریگامی استفاده شده است که نه تنها برای تولید اشکال مختلف با تا زدن کاغذ مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه در قالب آن کاغذها از بخش‌های خاصی تا زده می‌شوند تا محصول نهایی به دست آید.

این هنر خاص قبلاً برای تولید سلول‌های خورشیدی کوچک و پربازده که خورشید را تعقیب کرده و بهره‌وری بالایی دارند، مارهای رباتیک که به طور مستقل حرکت می‌کنند و بالن‌های قابل برنامه‌ریزی و تغییر شکل دهنده، مورد استفاده قرار گرفته است.

نانو محصولاتی که بر مبنای هنر مذکور تولید می‌شوند با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند و در حالت عادی دو بعدی هستند. اما با تغییر ظاهر از محل‌های برش زده شده به صورت سه بعدی متقارن یا غیرمتقارن درمی‌آیند. این ابتکار عمل برای تولید گیرنده‌های رباتیک کوچک، ابزار کنترل جریان هوا در برخورد با بال‌های هواپیما و غیره قابل استفاده است.

→ خواندن مطلب قبلی

گرد و غبار مریخ، چالش اصلی فضانوردان در سیاره سرخ

خواندن مطلب بعدی ←

نهایی شدن نقشه جامع علمی و دفاعی کشور تا پایان سال ۹۹

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *