متاورس (Metaverse) چیست؟

متاورس؛ یک فناوری نوین برای متحول کردن جهان

 

متاورس (Metaverse) چیست؟

متاورس یک دنیای مجازی و موازی با همین دنیای واقعی ماست. در واقع می‌توان متاورس را یک دنیای واقعی-مجازی معرفی کرد که کاربران در آن می‌توانند در یک فضای سه‌بعدی، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

اهمیت متاورس به قدری زیاد است که مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک، چندی پیش تصمیم گرفت نام برند خودش را به متا (Meta) تغییر دهد. او بر این باور است که ۵ تا ۱۰ سال آینده، متاورس به اصلی‌ترین فناوری جهان تبدیل می‌شود.

کلمه متاورس (Metaverse) از دو کلمه متا (Meta یا فراتر) و ورس (Verse که مخفف Universe به معنی جهان است) تشکیل شده است. از این رو برخی از متخصصان به متاورس، فرادنیا یا فراجهان هم می‌گویند. کلمه متاورس، ابتدا در رمانی به نام سقوط برفی به کار رفت. در آن رمان، دنیای مجازی در زندگی فیزیکی ادغام شده بود.

متاورس از ادغام رسانه‌های اجتماعی، فناوری‌های بلاک‌چین، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ویدیوها به وجود می‌آید. همه کارهایی که می‌توانیم در دنیای واقعی انجام دهیم، در متاورس هم امکان‌پذیر خواهد بود.

می‌توانیم به صورت مجازی، زمین بخریم، ساختمان‌ بسازیم، خودروی مورد علاقه خود را خریداری کنیم، در کنسرت شرکت کنیم، جلسات کاری خودمان را برگزار کنیم و حتی فعالیت شغلی خودمان را انجام دهیم. تصورش را بکنید: شما در اتاقتان نشسته‌اید و مشغول انجام کار هستید. با زدن یک عینک واقعیت مجازی ، کل اتاق به جنگل، ساحل یا محیط مورد علاقه شما تبدیل می‌شود و می‌توانید از حضور در این محیط لذت ببرید. البته شخصیت شما در متاورس به شخصیت مجازی یا آواتار تبدیل می‌شود.

 

از مزایای متاورس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم نیاز به حمل و نقل و کاهش تولید کربن دی اکسید
  • ساختن دنیای ایده‌آل با کمترین هزینه
  • امکان بهره‌مند شدن از فرصت‌های آموزشی در نقاط مختلف جهان
  • بهبود تجربه گیمینگ و نزدیک شدن بازی‌ها به واقعیت
  • امکان خرید
  • برقراری ارتباط واقعی با کمک رسانه‌های اجتماعی
  • تراکنش‌های مالی با استفاده از ارزهای دیجیتال و در یک محیط غیرمتمرکز

→ خواندن مطلب قبلی

کارگاه روش‌تحقیق با رویکرد مقاله‌نویسی

خواندن مطلب بعدی ←

کارگاه آموزشی مدیریت ارتباط با مشتری

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *