سرحدی: تجاری‌سازی و بستر‌سازی برای نوآوری

رییس باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو-ایران گفت: در حال حاضر هدف اصلی ما در زمینه فناوری‌های نوظهور و خدماتی در حوزه اطلاعات است که در این حوزه فعالیت گسترده داریم که هدف اصلی ایجاد یک تحول عظیم در زمینه فناوری‌های نوین و صنایع دیگر و صنعت و فناوری در کشور است.
به گزارش باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران پیمان سرحدی، رییس باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو-ایران در گفتگو با میزان گفت: ما نقص‌های بزرگی را در این حوزه می‌دیدیم برای مثال در اینکه بخواهیم از مسیر نوآوری به محصول برسیم دچار مشکل هستیم، در کشور‌های دیگر یک پژوهشگر و صاحب ایده، صرفا ایده خود را تولید می‌کند حتی دست نوشته‌های خود را ارایه می‌دهد و دیگر خودش پیگیر ثبت آن‌ها نمی‌شود در آنجا افراد حقوقی هستند که اختراعات آن‌ها را تشریح می‌کنند پس ما هم باید به سمت این سیستم روی بیاوریم، اجازه بدهیم یک پژوهشگر مسیر علمی خود را طی کند و ما در کنارش باشیم یعنی پژوهش و ایده او را به تولید برسانیم. از همین رو ما در اینجا برای اینکه فرایند تولید طی شود متخصصانی داریم که صاحب علم هستند و در کنارشان افرادی را داریم که صنعتگر هستند.
وی افزود: در نظر داریم در حوزه تجاری هم بتوانیم در خارج از کشور فعالیت کنیم تا بستر تعاملات بین‌المللی را شکل بدهیم. امروزه شرکت‌های مختلفی از آلمان و آمریکا با هم همکاری می‌کنند، چون تکنولوژی، سرعت پیدا کرده است پس باید کمک کنیم پژوهشگران ما هم با همین سرعت پیش روند.
رییس باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو-ایران گفت: چند فناوری کلیدی مثل واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و … را همراه داریم که باعث شد به این مرحله از فناوری برسیم.اگر ما توسعه را مبتنی بر دانایی بگذاریم، چاره‌ای نداریم برای تولید ثروت از دانش به شرکت‌های دانش بنیان روی بیاوریم. دانشگاه‌ها می‌توانند با همکاری باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو-ایران به توسعه کشور و ایجاد انگیزه در جوانان کمک کند. امروز شاهد این هستیم که یکی از اصلی‌ترین نیاز‌های شهر‌ها و کشور ما، حوزه فناوری است.
سرحدی ادامه داد: ایجاد یک شبکه بین المللی برای اینکه بتوانیم یک ارتباطی ایجاد کنیم بین متخصصان و نوآوران فناوری ایرانی با مجموعه متخصصان و نوآوران ایرانی خارج از کشور که فعالیت در راستای توانمندسازی صنعت و صنایع در کشور و خدمات صادرات و فناوری که با ایجاد یک برنامه با اهداف مشخص در کشور بتوانیم خدماتی را ایجاد کنیم.
رییس باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو-ایران گفت: فناوری در راستای فنی مهندسی است که بتوانیم با کیفیت‌های جهانی تعامل ایجاد کنیم، ولی تا به امروز نتوانستیم صادرات خدمات به خارج از کشور را داشته باشیم و این فرایندبرای جاری سازی و تسهیل سازی روند صنایع در کشور و از طرف دیگر استفاده بهینه از خیلی از توانمندی‌های متخصصان نمی‌کنند که دلیل اصلی این نقص می‌تواند در ناکافی بودن امکانات و زیر ساخت‌های کشور باشد و حتی در مواردی خیلی از زیر ساخت‌ها را برای بسیاری از نخبگان کشور فراهم نیست.
وی ادامه داد: با ایجاد این زیر ساخت‌ها می‌توانیم ارزشگذاری‌های لازم در خصوص فناوری و اختراعات و شرکت‌های دانش بنیان را داشته باشیم؛ و هدف اصلی این باشگاه ایجاد تعامل در راستای تحول صنعت و فناوری در کشور و تعامل مفید بین دانشجویان و متخصصان ایرانی با دیگر کشور‌ها را داشته باشیم؛ و همچنین دانشگاه‌های کل کشور را با دانشگاه‌های دیگر کشور‌ها همکاری مفید در جهت بالا بردن و بروز کردن اطلاعات است که در حال حاضر برای شروع کار چند دانشگاه کشور از جمله دانشگاه تهران، امیرکبیر، شهید بهشتی و صنعتی شریف که در این پروژه با باشگاه فناوری همکاری فعال را شروع کرده اند.
سرحدی عنوان کرد: ارائه آموزش‌های لازم به صاحبان سرمایه که تابع صنعت هستند برای رساندن به استاندارد‌های جهانی و بازاریابی برای محصولات تولید شده یکی از کار‌هایی که جزء اهداف اصلی این باشگاه است، در واقع پارامتر‌هایی که در داخل وجود دارد ما نمی‌توانیم محصولی را به خارج از کشور صادر کنیم؛ و قدم اول ما این است که آموزش‌های لازم را جهت حضور در بازار‌های بین المللی با کمک کمیسیون ملی یونسکو مسیر حضور در بازار‌های بین المللی را سهل‌تر ایجاد کنیم.
رییس باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو-ایران گفت: در توسعه صنعت و فناوری می‌توانیم امیدوار باشیم که آموزش‌های لازم و همکاری فعال و مشترکی هم با صنعت خودرو سازی داشته باشیم که اگر متولیان این صنایع همکاری لازم را بکنند می‌توانیم تحولی عظیم در راستای علم و صنعت خودرو سازی با استاندارد‌های جهانی را داشته باشیم.
وی ادامه داد: در خصوص صنعت خودرو سازی ایران و همکاری با این باشگاه گفت: در واقع صنعت خودروسازی ایران بسیار کند در مسیر استاندارد‌های جهانی حرکت می‌کند و اینکه بتواند در مسیر استاندارد‌های جهانی حرکت کند راه بسیار طولانی را دارد. همکاری متولیان این صنایع آمادگی پذیرش نوآوری‌ها را ندارند یا نمی‌خواهند، و محصولی که تولید می‌کنند به دنبال خلاقیت و ایجاد نوآوری و فناوری‌های جدید جهانی نیست و اگر با باشگاه فناوری همکاری‌های لازم را داشته باشند می‌توانیم در مسیر تحول جهانی در این صنعت قدم برداریم.
سرحدی در خصوص این سوال که چه مولفه‌ها و فاکتور‌هایی در تحقق ایده یک ایده پرداز می‌تواند موثر واقع شود، اظهار کرد: باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو-ایران یک شبکه از نخبگان ایرانی در سراسر دنیا است که در این باشگاه باهم تعامل دارند و گاهی در فعالیت‌های بزرگ جهانی با ظرفیت‌های نوین همکاری می‌کنند. چند فاکتور وجود دارد نخست اینکه ایده جدید و نو باشد و دوم ایده قابلیت فروش را داشته باشند که همین موارد مهمترین مولفه برای ایده پردازی است.

→ خواندن مطلب قبلی

عضویت برگزیدگان فن آورد در بنیاد ملی نخبگان

خواندن مطلب بعدی ←

دومین وبینار گردشگری ورزشی مناطق آزاد برگزار می شود

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *