یک محصول نانویی برای آنکه سُر نخورید!

یک محصول نانویی برای آنکه سُر نخورید!

به گزارش روابط عمومی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، به‌طور کلی سه راهکار اصلی برای افزایش ضریب اصطکاک سطح وجود دارد. این روش‌ها عبارتند از نوارهای چسبی ضدلغزش، پوشش‌های پلیمری ضدلغزش و محلول‌های ضدلغزش که در حال حاضر استفاده از نوارهای ضدلغزش به‌عنوان راهکار افزایش اصطکاک سطح در بازار ایران متداول است.

اما مزایای این محلول ضدلغزش دوام بیشتر، قیمت پایین‌تر، تغییر ایجاد نکردن در ظاهر سطح و دامنه کاربرد بیشتر است که توسط این شرکت دانش بنیان ارائه شده است. علاوه بر این در حالی که ضریب اصطکاک بیش از اندازه نوارهای ضدلغزش خود باعث ایجاد حادثه می‌شود، این محلول ضدلغزش ضریب اصطکاکی ایمن ایجاد می‌کند.

محلول ضدلغزش نوع جدیدی از اصلاح‌کننده‌های سطوح است که برخلاف انواع مرسوم آن، باعث افزایش مقاومت لغزشی سطح می‌شود. مزیت محلول ضدلغزش فرمولاسیون ویژه آن است. این محصول به‌واسطه فرمولاسیون خود، ضمن افزایش حدود ۳ برابری ضریب اصطکاک، تغییر محسوسی در رنگ سطح نیز ایجاد نمی‌کند و تأثیری با ماندگاری یک‌ساله دارد.

به‌طورکلی می‌توان بازار هدف برای محلول ضدلغزش را به دو دسته بازار خانگی و بازار غیرخانگی تقسیم کرد. بازار خانگی استفاده از این محلول ضدلغزش حمام و سرویس بهداشتی، آشپزخانه، پارکینگ و راه‌پله است. طیف بازار غیرخانگی این محصول را نیز می‌توان شامل استخرها، مجتمع‌های تجاری، هتل‌ها، خانه‌های سالمندان، بیمارستان‌ها، مساجد، مدارس، مراکز اداری و کشتارگاه‌ها دانست.

این محلول ضدلغزش بدون آنکه پوششی روی سطح ایجاد کند، به‌واسطه ایجاد ناهمواری‌های بسیار ریز در مقیاس نانو، باعث افزایش اصطکاک سطح می‌شود. این افزایش اصطکاک تا زمانی که ناهمواری‌های ایجاد شده در اثر تردد بسیار زیاد یا شستشو با محلول‌های اسیدی قوی صاف نشود، باقی می‌ماند.

تأثیر محلول ضدلغزش برای مصارف خانگی به‌طور متوسط حدود یک سال باقی می‌ماند و بعد از گذشت این زمان تأثیر محلول به تدریج کم شده و بایستی بصورت مجدد مورداستفاده قرار گیرد.

به علت اینکه اندازه گیری زبری ایجاد شده (رافنس) روی سطح در مقیاس نانو است، استفاده مکرر از این محلول باعث تخریب لعاب سرامیک یا کاشی نمی‌شود. از طرف دیگر با توجه به اینکه ابعاد این ناهمواری‌ها هزاران بار کوچک‌تر از ابعاد انواع آلودگی‌هاست، باعث جذب جرم و میکروب نخواهد شد.

با توجه به اینکه برای این محلول ضدلغزش، تولید داخلی مشابه وجود ندارد و نمونه‌های وارداتی با توجه به قیمت تمام شده بالا، امکان رقابت با آن را ندارند، فرصت مناسب جهت ورود محصول به بازار داخل وجود دارد. هر چند به دلیل جدید بودن این محصول و ناشناخته بودن آن برای مشتریان داخلی، نیاز به تبلیغات گسترده و مؤثر در این زمینه کاملاً احساس می‌شود.

از سوی دیگر به دلیل قیمت بالای نمونه‌های خارجی امکان صادرات این محصول نیز وجود دارد؛ هر چند تحریم‌های موجود، روند ارسال محصول به خارج از کشور و دریافت وجه با دشواری‌هایی همراه خواهد بود.

پروانه بهره‌برداری، تأییدیه صنایع پیشرفته، گواهی ثبت اختراع، گواهی‌نامه اختراع سطح ۳، کسب رتبه برگزیده جشنواره اختراعات رویش، تأییدیه نانومقیاس و تأییدیه دانش‌بنیانی از جمله تأییدیه‌ها و مجوزهای دریافتی این شرکت دانش بنیان است.

میزان جراحات وارد شده در اثر لیز خوردن و سقوط با افزایش سن افزایش می‌یابد. ۳۰ درصد لیز خوردن و سقوط در سالمندان منجر به جراحات جدی مانند شکستگی لگن، دررفتگی مفاصل و شکستگی سر می‌شود.

→ خواندن مطلب قبلی

ورود ایده‌های نو به صنعت قطعه‌سازی خودرو برای افزایش کیفیت تولیدات

خواندن مطلب بعدی ←

تعیین میزان شکل‌پذیری فلزها با دستگاهی “ایران‌ساخت”

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *