پیشگیری از آلزایمر با ابزار پوشیدنی

پیشگیری از آلزایمر با ابزار پوشیدنی

به گزارش روابط عمومی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران به نقل از روزنامه دیلی میل، گروهی از محققان دانشگاه «اوتاگو» در نیوزیلند از ابزار پوشیدنی جدیدی رونمایی کردند که به دور سر بسته می شود و با ایجاد پالس های الکترونیکی کوچکی بر روی پوست، سیستم عصبی بویایی را تحریک می کند. مشخص شده است که این ناحیه از مغز (عصب بویایی) در مراحل اولیه بیماری آلزایمر و پارکینسون ناکارآمد می شود.

ابزار ابداعی این محققان، دارای ۶ الکترود است که از لحاظ استراتژیکی در اطراف یک نوار قرار گرفته اند که پالس هایی را بطور مستقیم به لوب گیجگاهی مغز ارسال می کنند. لوب گیجگاهی مغز در سازماندهی ورودی حسی نقش دارد.

طبق اعلام انجمن آلزایمر، آمار نشان می دهد از هر ۱۰ فرد ۶۵ ساله و بالاتر، یک نفر به زوال عقل ناشی از آلزایمر مبتلا است و ۱۳.۸ میلیون فرد ۶۵ ساله و مسن تر در آمریکا تا سال ۲۰۵۰ به زوال عقل ناشی از آلزایمر مبتلا می شوند.

«یوسف اوزگور کاکماک» نویسنده اصلی این مطالعه از بخش آناتومی  دانشگاه اوتاگو می گوید: نتایج اولیه این مطالعه امیدوار کننده است و  زمینه را برای ابداع اولین سیستم تحریک الکتریکی غیرتهاجمی و پوشیدنی جهان به منظور هدف قرار دادن مناطق بویایی مغز فراهم می کند. اعصاب بویایی پایانه هایی در اعماق مغز دارند که بر حافظه و  مسیریابی تأثیر می گذارند.

وی ادامه داد: امید است این روش با تحریک شبکه های یاد شده به کاهش علائم آلزایمر و یا سرکوب پیشرفت این بیماری به زوال عقل کمک کند. این دستگاه همچنین این پتانسیل را دارد که به بهبودی از کما و بیماری پارکینسون کمک کند.

این ابزار در واقع نوار نازکی است که بر روی گوش ها و اطراف صورت قرار می گیرد. بر روی این نوار، الکترودهایی بر روی پل بینی، بالا و پایین پیشانی و پشت گوش قرار می گیرند.  محققان معتقدند که این پالس های الکتریکی می توانند با تحریک عصب بویایی، علائم بیماری آلزایمر و پارکینسون را کاهش داده و یا معکوس کنند و نیز بیماری که به کما رفته است را بیدار سازد.

این مطالعه در مجله Frontiers منتشر شده است.

→ خواندن مطلب قبلی

ابداع دستگاهی که داده ها را از طریق بدن و نوک انگشتان منتقل می کند

خواندن مطلب بعدی ←

گذر یک ستاره دنباله دار از نزدیکی خورشید 

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *