ساخت نخستین «ساعت‌نمای آفتابی» کشور در پارک فناوری پردیس

ساخت نخستین «ساعت‌نمای آفتابی» کشور در پارک فناوری پردیس

به گزارش روابط عمومی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران ، یک شرکت فناور مستقر در پارک فناوری پردیس با استفاده از تکنولوژی‌های دقیق و طراحی دیجیتال، یک ساعت‌نمای آفتابی ساخته است.

«یحیی نوریان» مدیرعامل این شرکت با اشاره به طراحی منحصر به فرد این ساعت‌نما در سطح کشور و جهان، گفت: ساعت‌نمای آفتابی نصب شده در پارک فناوری پردیس با ویژگی‌های منحصر به فردش طرحی نو به حساب می‌آید که نمونه‌ مشابه داخلی و خارجی ندارد.

وی افزود: اختلاف ساعت‌نمای ما با ساعت آفتابی جهان سنت، این است که به جای حرکت شاخص روی صفحه مدرج، تصویر عدد ساعت را با سایه گوی‌های به ظاهر نامنظم روی صفحه مقابل می‌سازد.

نوریان در خصوص چگونگی کار این ساعت‌نما، توضیح داد: در ساخت ساعت‌نما از گوی‌های غیرهم‌شکل استفاده شده است. هندسه فضایی پیچیده استفاده شده در ساخت آن، تلاقی سایه‌ گوی‌ها را در فضا، چنان نظم می‌دهد که هر ساعت از روز، به صورت سایه بر صفحه‌ میانی ساعت شکل می‌گیرد که این اتفاق، نوعی کارکرد نوآورانه در ساعت‌های آفتابی‌ است.

وی در رابطه با فرآیند و نحوه ساخت ساعت‌نما بیان کرد: طراحی مفهومی و محاسباتی این ساعت‌نما توسط طراح معمار «مجتبی ثابت‌فرد» از اعضای شرکت صورت گرفته است و توسعه‌ طراحی اجرایی و ساخت آن به صورت تیمی، در این شرکت انجام شده است.

وی ادامه داد: ایده اولیه طراحی این ساعت‌نما برگرفته از گونه‌ای از اسطرلاب تحت عنوانذات‌الحِلَق ( حلقه‌هایی فلزی و متداخل دارد و در منابع عربی از آن با نام ذات‌الحِلَق یا اسطرلاب الکری یاد می‌کنند)، هندسه‌های مشهور سنتی ایرانی و هندسه‌های سماوی‌ است.

نوریان ادامه داد:ما در این ساعت‌نما جدای از گوی‌های به کار رفته، با دوایری روبه‌رو هستیم که متحد المرکز نیستند، اندازه‌هایشان مساوی نیست و با تداخل پیچیده‌ای در فضا قرار گرفتند. این دوایر در فضا به کمک طراحی و ساخت دیجیتال دقیق، ساخته شده‌اند.

وی گفت:مکان هندسی گوی‌ها روی تمام حلقه‌ها به صورت دیجیتال پیاده‌سازی شده است. تمام گوی‌ها با فناوری پرینت سه بعدی و با اشکال ناهم‌سان پرینت شده‌اند. در نهایت کل کار بر پایه‌ای دقیق با هندسه خاص نصب شده که امکان تعدیل زاویه کل ساعت‌نما را نسبت به اعتدالین فراهم می‌کند.

وی اضافه کرد: در اعتدالین نجومی یعنی اوایل پائیز و ابتدای بهار، زاویه خورشید نسبت به زمین در فاصله‌ای اندک تغییر می‌کند. به همین دلیل در ساعت‌های نجومی جهان گاهی دو شبکه خطوط روی صفحه‌ زیر شاخص می‌بینیم که هر کدام برای یکی از این دو هستند. ساعت‌نمای آفتابی در اعتدالین، با طی کردن یک گام کوتاه زاویه‌اش را نسبت به افق عوض می‌کند و به این صورت می‌تواند ساعت‌های زمستانی و تابستانی را به‌صورت مستقل نمایش دهد.

مدیرعامل این شرکت مستقر در پارک فناوری پردیس با اشاره به جزئیات دقیق‌تر بیان کرد: در هندسه این ساعت‌نما نزدیک به ۱۹۰ گوی و ۹ فلک دوار به کار رفته است. گوی‌های به کار رفته کاملا از لحاظ قطر، هندسه و موقعیت قرارگیری در فضا منحصر به فرد هستند و محل استقرار آن‌ها روی ۹ دایره بهینه‌سازی شده است.

وی ادامه داد: این ۹ فلک که در واقع برخواسته از متون ادبیات و نظامات سنتی ما هستند، سعی دارند تمام گوی‌ها را منظم کنند. در نتیجه این هماهنگی‌هاست که ‌می‌توان بین ساعت ۸ صبح تا ۵ بعداز ظهر، سایه عدد هر ساعت را روی صفحه‌ای در میان گوی‌ها مشاهده کرد.

نوریان در راستای تبیین روش کار ساعت‌نمای آفتابی مثال زد: برای مثال فردی که ساعت ۲ بعد از ظهر در مقابل این ساعت‌نما قرار می‌گیرد سایه عدد ۲ را با رسم‌الخط فارسی، به صورت عدد، روی صفحه میان گوی‌ها مشاهده می‌کند. ساعت‌نمای آفتابی طراحی شده درعین حال که دارای یک ساختار منسجم هندسی است که بصورت مستقل دیده می‌شود و در نقش یک مجسمه شهری در افق پارک قرار گرفته است.

مدیر عامل شرکت این شرکت فناور ضمن بیان این که ساعت‌های آفتابی در فرهنگ تمدنی ما نمادی از دانش و تکنولوژی بومی هستند، در رابطه با علت ساخت این ساعت‌نما اظهار داشت: ساخت این ساعت‌نما در قالب ارائه‌ پروپوزالی از سوی شرکت و بنا بر سفارشی از پارک فناوری پردیس در راستای احیای نمادهای فناورانه و تکنولوژی بومی در فضای کاری پارک بوده است.

وی تصریح کرد: در واقع این ساعت‌نما یک کار نمادین و هنری است که در ساخت آن از تکنولوژی‌های دقیق و طراحی دیجیتال استفاده شده است.

نوریان در مورد جانمایی ساعت‌نما در پارک فناوری پردیس گفت: این ساعت‌نمای آفتابی در نزدیکی مجتمع اداری سراج در پارک، بر سکوی مرکزی مجموعه نصب شده است. این جانمایی امکان مشاهده ساعت‌نما از فاصله دور یا نزدیک و دسترسی آسان افراد برای آشنایی با طرز کار آن، عکاسی و غیره را فراهم می‌کند. همچنین روی ساعت پلاکی نصب شده که به کمک کد دیجیتالی آن، اطلاعات مرتبط با ساعت برای مخاطب بر اینترنت قابل مشاهده است.

وی در ادامه با بیان اینکه طراحی این ساعت‌نما تلنگری به دنیای فناوری است، گفت: ارجاعاتی که در طراحی سنتی ساعت‌نما به کار رفته در کنار استفاده از طراحی دیجیتال سعی دارد به ما مفهومی را منتقل کند که می‌توانیم پلی مابین تکنولوژی‌های جدید و فرهنگ و مفاهیم بومی خودمان بسازیم و نگذاریم تکنولوژی تمام انتخاب ما از دنیای امروز باشد.

→ خواندن مطلب قبلی

تشخیص ویروس کرونا در ۷ ثانیه به کمک تکنولوژی ایرانی

خواندن مطلب بعدی ←

تولید مهمترین بخش کیت‌های استخراج زیست‌مولکول‌ها در کشور

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *