جداسازی اتم‌های مصنوعی در سیلیکون برای اولین بار در جهان

جداسازی اتم‌های مصنوعی در سیلیکون برای اولین بار در جهان

به گزارش روابط عمومی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران به نقل از ساینس، محققان برای این منظور از یک استراتژی منحصر به فرد استفاده کردند که مفاهیم مهندسی مواد را با تجهیزات خاصی برای شناسایی گسیل‌گرهای تنهای نزدیک به مادون قرمز ترکیب می‌کرد.

آنها کار خود را با استفاده از یک ویفر متشکل از سیلیکون و عایق آغاز کردند که به منظور ایجاد خاصیت فلوروسنت، در آن اتم‌های کربن ایمپلنت شده است سپس آزمایش جدیدی را در دمای منفی ۲۶۳ درجه سانتیگراد انجام داده و با استفاده از میکروسکوپ‌های کانفوکال دارای وضوح بسیار بالا و بسیار حساس در نزدیکی محدوده مادون قرمز توانستند سیگنال های نوری بسیار ضعیفی را که توسط ناخالصی‌های نوری فعال ایجاد می‌شد، مشاهده کنند. بدین ترتیب برای اولین بار توانستند گسیل‌گرهای تک فوتونی را در پرکاربردترین ماده مورد استفاده در صنایع الکترونیکی یعنی سیلیکون، مشاهده کنند.

این تحقیقات نشان داد که جداسازی اتم‌های فلوروسنت تنها در سیلیکون امکان‌پذیر است. فوتون‌های مستقلی که توسط ابزار حاصل از این اقدام گسیل می‌شود، در طول‌موج‌های مخابراتی عمل می‌کند و برای دستیابی به انتشار امواج اطلاعات در فواصل دوردست با استفاده از فیبرهای نوری کاربرد دارد.

به اعتقاد محققان نتیجه این تحقیقات تاثیر قابل توجهی بر توسعه نسل جدیدی از تجهیزات کوانتومی مبتنی بر سیلیکون خواهد داشت.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Electronics منتشر شده است.

→ خواندن مطلب قبلی

دسترسی به سایت برنامه‌نویسی «گیت‌هاب» برای کاربران ایرانی فراهم شد

خواندن مطلب بعدی ←

بهبود عملکرد اتصالات با واشرهای لاستیکی نانوکامپوزیتی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *