برپایی همایش خوشنویسان جهان در ایران؛ رقص قلم در راه ابریشم

به گزارش روابط عمومی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه نخستین نمایشگاه و همایش بین المللی راه ابریشم با عنوان رقص قلم، اول تا چهارم بهمن برگزار می شود در این باره اظهار کرد: ایران مهد هنرهای والاست. به‌ویژه هنرهای که نسبتی با کتاب دارند. سال گذشته با همت مردم و مدیران شهر همدان، کمیسیون ملی ایران میزبان ششمین نشست بین المللی راه ابریشم بود. در این نشست اندیشه میراث معنوی راه ابریشم از سوی ایران مطرح و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

وی ادامه داد: نمایشگاه خوشنویسی که در حاشیه این نشست برگزار شد توجه کشورهای عضو را به این هنر والا  معطوف کرد و یکی از مشترکات کشورهای عضو ابریشم، بهره مندی از هنر خوشنویسی است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران با بیان اینکه این گردهمایی بر محور یک هنر ایده ای است که از سوی کمیسیون ملی یونسکو-ایران در سال گذشته مطرح شد، عنوان کرد: چه هنری ارجمندتر از هنر خوشنویسی که شناسنامه ما ایرانیان و مورد علاقه و احترام مردم جهان است. از سوی دیگر، ایران مهد هنر خوشنویسی است حقیقتی است آشکار و انکارناپذیر.

ایوبی با بیان اینکه مشهد مقدس میزبان نخستین نمایشگاه و همایش بین المللی راه ابریشم با عنوان رقص قلم خواهد بود، تصریح کرد: همایش بزرگ خوشنویسان راه ابریشم در خراسان رضوی و در شهر مشهد رویدادی است بی مانند و تاریخی.  فراخوان کمیسیون ملی یونسکو مدتها پیش به کشورهای مختلف فرستاده شد. استقبال از این فراخوان بیش از انتظار بود. آثار دریافتی بسیار پرشمار و گوناگون اند. در این جشنواره بزرگ، هنرمندان کشورهای گوناگونی از تمدن ها و فرهنگ های گوناگون گردهم می آیند. صدها اثر به نمایش در خواهد آمد. علاوه بر نگارخانه مجازی کمیسیون ملی یونسکو (https://gallery.irunesco.org/)، دیوارهای شهر مشهد، چند بنای باشکوه تهران، و بناهای تاریخی چندین شهر کشورمان نمایشگر این آثار به صورت جشن نور (ویدئومپینگ) خواهند بود.

وی یادآور شد: در بخش علمی اساتید متعددی از نقاط مختلف جهان برای ارائه مقالات علمی در محورهای تعیین شده برای سخن گفتن از ارزش های والای هنر خوشنویسی در سرزمین خود، نام نویسی کرده اند. موفقیت این رویداد بی مانند مرهون همدلی و همکاری نهادهای مختلف فرهنگی اس.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران گفت: همراهی انجمن خوشنویسان ایران و انجمن خوشنویسان شهر مشهد، تلاش بسیار رایزنان فرهنگی، و به‌ویژه همت والا و ستودنی شهرداری مشهد که میزبان اصلی این برنامه است، قابل ستایش و تقدیر است. برای برگزاری جشن نور نیز نهادهای گوناگون مانند موزه دفاع مقدس، کاخ موزه گلستان و شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده اند.

ایوبی در پایان تاکید کرد: از سازمان زیباسازی شهر تهران هم خواسته ایم که با نمایش گزیده این آثار بر روی بیلبوردهای شهر تهران و نمایشگرهای این شهر، جایگاه هنر خوشنویسی در ایران را به نمایش بگذارند. از آقای دکتر حناچی شهردار محترم شهر تهران نیز به دلیل توجهی که به فرهنگ دارند انتظار حمایت همه جانبه دارم.

→ خواندن مطلب قبلی

هوش مصنوعی معضل ترافیک را حل می‌کند

خواندن مطلب بعدی ←

مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران گشایش یافت

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *