با حکم رییس جمهوری: سفیر ایران در یونسکو منصوب شد

رییس‌جمهوری در ابلاغیه ای، احمد پاکتچی را به عنوان سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان آموزشی علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به اودری ازوله، مدیرکل این سازمان معرفی کرد.

به گزارش باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران احمد پاکتچی به پیشنهاد منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین با موافقت و حکم رییس جمهوری و وزیر امور خارجه به عنوان سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان آموزشی علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) منصوب شد.

احمد پاکتچی متولد ۱۳۴۲، تهران، دین شناس و زبان شناس ایرانی است. وی دانش آموخته رشته تاریخ از دانشگاه تهران، مطالعات ادیان و زبان‌شناسی تاریخی از دانشگاه فارابی آلماتی و دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است.

او همچنین تدریس در دانشگاه‌های فارابی قزاقستان، دانشگاه امام صادق (ع)، دانشگاه تهران و دانشگاه علامه طباطبایی، تألیف بیش از ۱۹ عنوان کتاب، حدود ۱۴۰ مقاله در مجلات علمی-پژوهشی، ۳۵۰ مقاله دانشنامه‌ای به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و روسی، کسب جایزه کتاب سال رضوی (۱۳۹۲)، جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران (۱۳۹۴) و نیز کتاب سال دانشگاهی دانشگاه تهران (همان سال)، شرکت در بیش از ۳۵ همایش داخلی و خارجی، راهنمایی بیش از ۶۰ رساله دکتری و پایان‌نامه کارشناسی ارشد، بیش از ۷۰۰ مقاله در مجلدات مختلف دائره المعارف بزرگ اسلامی و مجلات مختلف زبان‌شناسی و اسلام‌شناسی داخل و خارج ایران و افزون بر ۳۰ سال کار دانشنامه‌ای را در کارنامه آموزشی و پژوهشی خود دارد.

از دیگر سوابق علمی و اجرایی وی می توان به مدیریت گروه فقه، علوم قرآنی و حدیث دائره المعارف بزرگ اسلامی، عضویت در شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی، مدیریت گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه امام صادق (ع)، عضویت در گروه نشانه‌شناسی هنر، فرهنگستان هنر ایران، اشاره کرد. همچنین وی عضو وابسته گروه مطالعات روسیه و اروپای شرقی، مؤسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا، دانشگاه تهران و عضو هیئت علمی مؤسسه مطالعات روسیه، آسیای مرکزی و قفقاز (ایراس)، بوده است.

پیش از این احمد جلالی دانش آموخته فلسفه از دانشگاه آکسفورد و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی که خدمات فرهنگی شایان توجهی را تاکنون به انجام رسانده و چهره‌ای نام آشنا در محافل علمی و فرهنگی است، این سمت را در ۲ نوبت برعهده داشته است و در دوران مسوولیت خود در این سازمان اقدامات مؤثری انجام داده و دارای کارنامه پربار و درخشانی است؛

ثبت اولین میراث طبیعی، کویر لوت، ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو، تصویب جایزه جهانی اخلاق در علم به نام جایزه ابن سینا به ابتکار جمهوری اسلامی ایران و تاسیس کرسی های یونسکو مانند: کرسی حقوق بشر در دانشگاه شهید بهشتی، آموزش بهداشت و در دانشگاه علوم پزشکی تهران، ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی، سلامت و توسعه اجتماعی در دانشگاه تهران از اقدامات و فعالیت های اثرگذار و ماندگاری هستند که سهم مهمی در معرفی داشته ها، ذخایر و میراث فرهنگی این دیار کهن در نزد جهانیان دارد.

باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران ضمن آرزوی توفیق و بهره مندی از تجربیات ارزنده جناب آقای دکتر احمد جلالی در عرصه های دیگر، تصدی این سمت را به جناب آقای دکتر پاکتچی تبریک می گوید و در راستای مسوولیت ذاتی خود با تمام توان مثل ادوار گذشته در جهت تحقق اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه های بین المللی گام های محکمی برخواهد داشت.

منبع: کمیسیون ملی یونسکو-ایران

→ خواندن مطلب قبلی

فردا؛ افتتاحیه باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو-ایران

خواندن مطلب بعدی ←

۲ هزار متخصص و کارآفرین به کشور بازگشتند

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *