ارزش گذاری اختراعات، استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان

باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو؛ به‌عنوان یک نهاد زیرمجموعه نهاد بین‌المللی یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد) باتوجه‌به نیاز کشور و نخبگان در زمینه ارزش‌گذاری اختراعات و استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، گام‌های مهمی را برداشته است و خدمات وسیعی را به شرکت‌ها و نخبگان و صاحبان ایده و اختراع ارائه می‌دهد. در بحث ارزش‌گذاری اختراعات و ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها باید گفت: عیارسنجی و محاسبه ارزش یک دارایی، از اساسی‌ترین نیازهای هر کسب‌وکاری است؛ این نکته زمانی اهمیت دوچندان پیدا می‌کند که یک تبادل در پیش باشد. ارزش‌گذاری زمانی چالش‌برانگیزتر می‌شود که به دنبال مشخص‌کردن ارزش دارایی‌های غیرعینی باشید؛ برای نمونه ارزش‌گذاری برای ایده، فناوری، دانش فنی، اختراع و…

امروزه در عصر فناوری و اطلاعات، ایده‌ها و دارایی­های فکری و معنوی ارزشی فراتر از دارایی­های فیزیکی شرکت­های بزرگ دارند؛ این نکته‌ای است که در دنیای کنونی قاعده‌ای پذیرفته شده است. از سوی دیگر ارزش‌گذاری دارایی‌های معنوی و ایده‌ها امری است که به‌تازگی مرسوم شده و البته پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. دلیل پیچیدگی در این است که شما برای یک دارایی باهویت معنوی، به‌صورت مادی عیارسنجی و ارزش‌گذاری کنید.

ایده‌ها، طرح‌ها و اختراعات، دارایی‌های غیر ملموسی هستند که به دلیل ماهیت پیچیده‌ای که دارند، ارزیابی بها و ارزش آن ها بسیار دشوار و پیچیده است، همین نکته به یکی از دغدغه‌های بزرگ مخترعین و نخبگان علمی و دانشگاهی بدل شده است؛ زیرا به دلیل عدم ارزش‌گذاری دقیق و درست این دارایی‌ها، امکان نقل‌وانتقال و تبادل آن ها به‌غیر، به‌راحتی میسر نیست.

باتوجه‌به مواردی که در بالا ذکر شد، باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو با استفاده از تمام ظرفیت‌های خود و با فراهم‌کردن زمینه حمایت‌های مادی و معنوی از دارایی‌های فکری نخبگان جوان ایرانی را فراهم کرده است. این باشگاه، باتکیه‌بر دانش فنی و حضور اساتید به نام و کاربلد داخلی و بین‌المللی، هدف و تلاش خود را در راستای خدمت به نخبگان به‌منظور ارزش‌گذاری واقعی اختراعات و ابتکارات ایشان، بنا نهاده است.

با پیشرفت‌های بی‌سابقه در دانش بشری و توسعه فعالیت‌های فناورانه، مشخص‌کردن بهای فناوری و فعالیت‌های فناورانه، نیازی است که همراه با توسعه فناوری‌های تازه، به طور روزافزونی در حال افزایش است. حتی چندگانگی اهداف هم در اقدام به عیارسنجی فناوری نیز با مؤثر واقع شده است. برای نمونه با توسعه سرمایه‌گذاری خطرپذیر، نه‌تنها عیارسنجی فناوری که ارزش‌گذاری شرکت‌های نوپا و استارت‌آپ‌ها تیز تبدیل به یک نیاز تازه شده است که با شیوه‌های معمول در ارزش‌گذاری سهام شرکت‌های غیر فناور به‌طورکلی متفاوت است. این مغایرت حتی در زمینه همکاری حول محور آورده‌های فناورانه شرکت‌های فعال در بستر سنتی قابل‌مشاهده است.

باید این نکته را به یادداشت ارزش و بهای یک ایده یا فناوری به میزان زیادی به شرایط زمانی و مکانی و محیط رشد فناوری و ایده موردنظر وابستگی دارد. تنوع و تعدد پارامترهای حاکم بر این شرایط، باعث ایجاد تعداد زیادی متغیر خواهد شد که گردآوری آن ها در یک مدل و معیار ارزشیابی کار بسیار پیچیده‌ای است. بر همین اساس و به دلیل وجود تنگناهای موجود بر سر راه ارزش‌گذاری سبب شده تا درباره هر مورد، رویه‌ای ویژه‌ای موردتوجه قرار گیرد. این رویه‌ها در بیشتر موارد غیرملموس و مبتنی بر توان چانه‌زنی طرفین گفتگو می‌باشد.

 

 

 خدمات باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو در بخش ارزش‌گذاری اختراعات، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان:

بعد از ثبت ایده، طرح با اختراع توسط صاحب آن دارایی فکری و معنوی یکی از اولین کارها بررسی و ارزشیابی ایده و اختراع از جنبه‌های مختلف است، این مرحله یعنی ارزشیابی اختراع یکی از ارکان اولیه برندسازی و تجاری‌سازی ایده و اختراع به شمار می‌رود. به همین منظور باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو با استفاده از روش‌ها بسیار پیچیده و با داشتن دانش و تجربه کافی و استفاده از ابزارهای علمی و اجرایی داخلی و بین‌المللی برای بررسی ویژگی‌های درونی ایده‌ها، اختراعات و کسب‌وکارهای فناورانه، بر آن است تا بتواند به بهترین شکل و با استفاده از اصول حرفه‌ای این کار را عملیاتی و اجرایی کند.

باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو با بهره‌گیری از متخصصین حرفه‌ای داخلی و بین‌المللی و با پشتوانه علمی و اجرایی نهاد بین‌المللی یونسکو، وابسته به سازمان ملل متحد؛ آماده ارزش‌گذاری فناوری شرکت‌ها، استارتاپ‌ها و اختراعات می‌باشد و پس از بررسی طرح‌ها و ایده‌ها و استارت‌آپ‌های توسط تیم متخصصین خود به صاحبان دارایی‌های فکری و معنوی که دارایی‌های آن ها از نظر این باشگاه حایز شرایط یک ایده و طرح و استارت‌آپ موفق باشد گواهینامه معتبر و بین‌المللی ارائه خواهد کرد؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

برای درخواست ارزشیابی اختراع و یا کسب‌وکار نوآورانه و فناور محور خود، می‌توانید فرم درخواست ارزشیابی را پر کنی